Jednym z istotnych elementów bezpieczeństwa mieszkańców jest oświetlenie uliczne. Każdy z mieszkańców by chciał mieć oświetlenie w swoim otoczeniu. Idealnie, aby każdy w pełni zamieszkała ulica była oświetlona. Jednak nie zawsze jest to możliwe z uwagi na wysokie koszty energii i utrzymania lamp ulicznych. W związku z tym trzeba szukać optymalnych rozwiązań. Przede wszystkim należy oświetlić wszystkie przejścia dla pieszych. Tam w nocy najczęściej dochodzi do wypadków.
W ostatnim czasie zdarzyło się kilka takich wypadków w których zostali poszkodowani piesi. Jednym z takich przykładów jest w Kiełpinie przejście dla pieszych na wysokości skrzyżowania z ul. Osiedlową. Oświetlenie jest tak zamontowane, że jest przed przejściem oraz za przejściem. Samo przejście jest nieoświetlone. W wyniku zdarzenia drogowego została potrącony tam przechodzień, bo kierowca nie był w stanie zauważyć go na przejściu.
W zakresie oświetlenia innych ulic należy szukać innych optymalnych rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań są włączniki czasowe. Obecnie oświetlamy ulice, z których w nocy nikt nie korzysta. Zatem wyłącznik czasowy może zadziałać tak, że lampy palą się np. do godz. 23:00 i nad samym ranem. Innym rozwiązaniem może być, że w określonych porach zmniejsza się natężenie oświetlenia, aby generować niższe koszty.
Inteligentne oświetlenie uliczne może być też sterowane w zależności od natężenia ruchu pieszo-kołowego wykorzystując różnego rodzaju czujniki. Mogą być to czujniki ruchu, czujniki akustyczne, fotokomórki. Odpowiednie wdrożenie takich nowoczesnych rozwiązań może wygenerować oszczędności od 60% do nawet 80% kosztów w stosunku do standardowych rozwiązań.
Zupełnie osobnym zagadnieniem wartym uwagi jest temat zanieczyszczenia światłem. Przez takie pojęcie rozumie się niewłaściwe lub nadmierne używanie sztucznego światła, które może mieć poważne konsekwencje środowiskowe dla ludzi, dzikiej przyrody i klimatu. Dotyczy to np. nadmiernego oświetlenia budynków użyteczności publicznej. Miasta mogą zdalnie programować inteligentne oświetlenie publiczne podłączone do sieci w oparciu o potrzeby ze scentralizowanej lokalizacji.